Online User
خطاطي نستعليق آنلاين

نارنجی پوش مي‌توانست ميلياردر شود
http://baseirat.persiangig.com/1-15.jpg

به گزارش جام جم آنلاين روزنامه شرق در شماره روز شنبه خود از ماجرايي نوشته است كه شايد باعث شگفتي بسياري از ما شود، اما در اين هياهوي روزمرگي و جرم و جنايت در اقصي نقاط دنيا چنين اتفاقاتي هم وجود دارد كه باعث مي‌شود بارقه‌هاي اميد در دل هر انساني روشن بماند.

در روزگاري كه خبرها مي‌گويند جان ارزان شده، مردي رفتگر با درآمدي ناچيز و قسط‌ها و قرض‌هايي كه تمامي ندارد، بر وسوسه‌اي بزرگ غلبه كرد تا كيفي گمشده را به دست صاحبش برساند؛ كيفي كه ارزش آن معادل 166 سال حقوق او بود، كيفي يك‌ميلياردتوماني.

نارنجي‌پوش 39ساله بجنوردي كه «احمد رباني» نام دارد، سال‌هاست با كارگري روزگار مي‌گذراند و با مشكلات مالي دست به گريبان است، اما وقتي كيف‌ميلياردي را پيدا كرد آن را بدون هيچ طمع و چشمداشتي به صاحبش پس داد. ارزش رفتار اين رفتگر وقتي آشكارتر مي‌شود كه آن را با خبرهاي رايج اين روزها مقايسه كنيم: «سه پسر به خاطر 30‌هزارتومان دختر عقب‌افتاده را كشتند»، «دو نوجوان براي سرقت 170‌هزارتومان از دوست‌ 18ساله‌شان او را به قتل رساندند و آتش زدند»، «مردي براي طلب 200‌هزارتوماني زني را به كام مرگ كشاند» و «مردي ديگر دوستش را قرباني 500‌هزار تومان كرد.»

احمد در كمال سادگي به سوالات پاسخ داد. لحن و كلامش نشان مي‌داد كاري را كه كرده غيرعادي نمي‌داند و آن را رفتاري طبيعي تلقي مي‌كند. همين ارزش كار او را بيشتر مي‌كند.

اما با تقدير از احمد و امثال او توسط مسئولان است كه مي‌توان چنين رفتارهايي را در جامعه گسترش داد و چنين كارهايي را به فرهنگي فراگير تبديل كرد.

-‌شنيديم كيف يك‌ميلياردتوماني پيدا كرده و به صاحبش پس داده‌اي؟
    {احمد تاييد مي‌كند و فقط مي‌خندد}

-كيف را چطور پيدا كردي؟

پنجشنبه‌شب سر كار رفتم. ساعت حدود سه بود كه داشتم يك كوچه را جارو مي‌كردم. يك دفعه كيف را ديدم. قهوه‌اي رنگ بود. آن را برداشتم تا ببينم كهنه است و آن را دور انداخته‌اند يا اينكه كسي گم‌اش كرده. وقتي در كيف را باز كردم ديدم كهنه نيست.

-‌داخل كيف چه بود؟

مقداري طلا، چند چك و چند پاكت كه بعد فهميدم داخلش سند است.

-‌مي‌دانستي محتويات كيف چقدر ارزش دارد؟

آن موقع نه بعدا فهميدم ولي فرقي نمي‌كرد.

-‌وسوسه نشدي كيف را براي خودت برداري؟

اموال مردم را بايد پس داد. من قبلا هم چيزهايي مثل موبايل پيدا كرده و به صاحبش داده بودم. اين دفعه هم همين كار را كردم.

-‌چطور صاحب كيف را پيدا كردي؟

ساعت پنج صبح به رئيسم تلفن زدم و گفتم كيف را پيدا كرده‌ام. بعد آن را به شهرداري بردم و آنجا تحويل دادم. خودشان صاحب كيف را پيدا كردند و بعد به من خبر دادند.

-‌صاحب كيف وقتي اموالش را ديد چه واكنشي داشت؟

خيلي خوشحال شده بود. خيلي از من تشكر كرد. اصلاً نمي‌دانست كيف را كجا گذاشته است.

-‌مژدگاني هم گرفتي؟

يك چك 200‌هزارتوماني به من داد.

-‌حقوق خودت چقدر است؟

ماهي 500‌هزارتومان مي‌گيرم.

-‌چند سال است كار مي‌كني؟

10 سال؛ اول در فضاي سبز بودم بعد به بخش عمراني رفتم و الان سه سال است كه رفتگر منطقه يك شهرداري هستم.

-‌متاهل هستي و بچه داري؟

سال 74 ازدواج كردم و دو دختر دارم؛ دو و پنج‌ساله.

-‌مستاجري يا صابخانه؟

تا بهمن پارسال مستأجر بودم اما حالا خانه خريده‌ام؛ در روستاي«ينگه قلعه». براي خريد خانه وام گرفته‌ام و بايد ماهي 250‌هزارتومان قسط بدهم. برج چهار هم بايد يك‌ميليون‌تومان از قرض‌هايم را بدهم.

-‌فكر نمي‌كني اگر كيف را برمي‌داشتي با طلاهايي كه داخلش بود مي‌توانستي مشكل مالي‌ات را حل كني؟

گفتم كه اموال مردم را بايد پس داد. اگر صدبار ديگر هم اين اتفاق بيفتد باز كيف را پس مي‌دهم.

-‌ما مي‌خواهيم عكسي از تو موقع كار چاپ كنيم مي‌تواني عكس را برايمان «اي‌ميل» كني؟

دوربين ندارم. «اي‌ميل» هم بلد نيستم. همين عكس‌ها‌ را هم در شهرداري و آتش‌نشاني از من گرفتند.

-عكس برايمان خيلي مهم است از همسايه‌ها يا دوستان و فاميلت كمك بگير.

نمي‌توانم. از روستاي ما تا شهر پنج، شش كيلومتر است و من موتور دارم ولي جاده گلي است و با موتور نمي‌شود رفت.

داریوش مهرجویی و همسرش در کنار رفتگر بجنوردی + عکس

سینما - داریوش مهرجویی با اهدای 10 میلیون ریال از رفتگر امانتدار بجنوردی تقدیر کرد.

به گزارش خبرآنلاین، سه‌شنبه 12 اردیبهشت ماه، داریوش مهرجویی کارگردان فیلم «نارنجی‌پوش» با اهدای 10 میلیون ریال از احمد ربانی رفتگری که یک میلیارد تومان را بعد از پیدا کردن به صاحبش برگرداند، تقدیر کرد. 

مهرجویی در این مراسم که در سینما آزادی برگزار شد، گفت: «این 10 میلیون ریال تحفه ناقابلی است که از طرف عوامل فیلم تقدیم ایشان می‌کنم. امیدوارم همه نارنجی‌پوش‌ها و مردم از این رفتگر یاد بگیرند.» 

وی ادامه داد: «برای من بسیار عجیب است که در مقابل فداکاری این فرد، صاحب پول، تنها مبلغ ناچیز 200 هزار تومان برای این کار بزرگ پرداخت کرده است. پیشنهاد شد که مردم یک حساب بانکی برای این رفتگر فداکار باز کنند و اگر این کار انجام شود من اولین کسی هستم  که به این حساب کمک می‌کنم.»
 
تقدیر داریوش مهرجویی از احمد ربانی رفتگر شهرداری
 
مهرجویی درباره احمد ربانی، گفت:  «کار این رفتگر فداکار، کاری شرافت‌مندانه بود و امیدوارم همه دزدان و کلاهبرداران، شرافت را از این فرد پاک و صادق یاد بگیرند. من به آقای ربانی مرحبا می‌گویم، در شرایط کنونی که همه دچار مشکلات مالی هستند و ایشان هم درآمد زیادی ندارد، این کار بسیار قابل ستایش است. ایشان نارنجی‌پوشی شریف هستند.»
 
داریوش مهرجویی و  همسرش
 
این مراسم با حضور داریوش مهرجویی و خانواده‌اش و تعدادی از عوامل فیلم «نارنجی‌پوش» برگزار شد.
 
احمد ربانی رفتگر شهرداری بجنوردی پس از پیدا کردن کیف یک میلیارد تومانی، آن را به صاحبش برگرداند.:: موضوعات مرتبط: تفکر و پژوهش
نويسنده : مجید موقر
تاريخ : سه شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۱